Psychologická poradna online

Ztrácím ji...?

anonym (02. 08. 2014)

Dobrý den, mám problém. Mám svoji nejlepší kamarádku, mám ji moc ráda a život bez ní si nedokážu představit. Její bytí mi pomáhá překonávat překážky a to, že jí mohu vše říct, mi neuvěřitelně pomáhá. Dokud nezačaly letní prázdniny, byly jsme jako sestry. Nerozlučné... S příchodem prázdnin mi přijde, že ji ztrácím. Ona má mnohem víc volného času (což se tolik nedá říct o mně, čtyřikrát týdně trénuji) a velmi často se schází s jednou naší spolužačkou (popř. ještě s jednou holkou). Pochopila bych to třeba když mám ty tréninky, ale ona mi ani neřekla, že s nimi dnes (o víkendu) jede na celodenní akci... Jsem z toho hodně špatná, nedávno jsem měla ošklivé období (nešťastná láska) a teď mi přijde, že zase začínám propadat beznaději a ztrácet pevnou půdu pod nohama. Ona pro mě opravdu strašně moc znamená, nechci ji ztratit! Co mám dělat? Prosím...jak se mám vypořádat se svým strachem, že ji ztratím atd..? Děkuji moc. L.

RE: Ztrácím ji...?

Mgr. Miroslava Pešlová (09. 10. 2014)Dobrý den,děkuji za Váš dotaz, zároveň se omlouvám za opožděné reagování. Byla jsem dlouhodobě mimo online poradnu.

 

V situaci, kdy zažíváme náročné období ( rozchod ), se můžeme cítit osamělejší, často i naše jednání je citlivější vůči nejrůznějším situacím. Můžeme zažívat ( i díky rozchodové situaci ) obavu z možné "ztráty" dalšího člověka. Často to může být i pro to, že pozornost, která dříve byla rozdělena i směrem k partnerovi, "zacílujeme" např. jen k jedné osobě – kamarádka, kdy můžeme mít očekávání, že se bude chovat velmi obdobně ( rovněž zaměřovat pozornost jen vůči nám). Pak často její další potřeby ( setkávání se s jinými, koníčky ) si můžeme vztahovat k sobě jako nezájem o naši osobu, zhoršení kontaktu. Tyto okolnosti, které spolu mohou souviset, si člověk často neuvědomí – tedy to, že strach, že příjde o kamarádku, může souviset s bolestnou situací rozchodu, kdy člověk zažil ztrátu. Určitě by bylo dobré respektovat další potřeby Vaší kamarádky a neomezovat ji v jejich aktivitách, neboť právě omezování a "zákaz a vydírání" spíše vede ke zhoršení vztahu. Jistě by bylo dobré, když byste se mohla zaměřovat na to, co děláte ráda, na Váš sport, na činnosti, které Váš těší, aby Vám toto vše mohlo pomoci ve zvládnutí náročného období pro Vás.Na Vaší cestě Vám přeji jen dobré.Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.