Psychologická poradna online

žárlím

Alena (30. 04. 2014)

Dobrý den, mám dotaz. Mému bývalému pořád píše jeho bývalka ale i on s ní udržuje kontakt tvrdí že jsou kamarádi ale když jsem byla v nemocnici šel k ní na návštěvu bez toho aby mi něco řekl. Řekla jsem mu že mi to vadí a on že se mám jít léčit že jsem žárlivá ale mě to příjde přirozené že žárlím na někoho kdo mu nedá pokoj kdo mu píše volá posílá maily a píše na fb. Jsem zoufala kdykoliv jede pryč mám pocit že jede za ní. Říká mi že miluje mě a že by mě nikdy nepodvedl. Nevím co mám dělat. Prosim poraďte mi jak se vypořádat s jeho bývalou bez toho aby to nějak narušilo náš vztah. Nechci si ho kazit žárlivostí. děkuji

RE: žárlím

Mgr. Miroslava Pešlová (09. 05. 2014)

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Jistě je pro Vás tato situace nepříjemná.

Často se stává, že člověk na základě zkušenosti ( vztahové ), tuto zkušenost přenáší dál bez toho, že by ji zpracoval a že by aktivování té zkušenosti v novém vztahu bylo namístě. Vysvětlím. Např. člověk zažil zklamání ve vztahu, partner mu byl nevěrný. Došlo k rozchodu a člověk už s tématem nevěry nepracoval ( např. v terapii ), navázal druhý vztah a došlo k nějakému momentu ve vztahu, kdy mu něco "připomnělo" tehdejší bolestnou situaci nevěry. Třeba se partner bavil s jedincem opačného pohlaví, nebo má přátelé právě v okruhu opačného pohlaví pod. Pak si ten druhý myslí ( řečeno zkrácenou formou ), že každý rozhovor s jedincem opačného pohlaví může být projev nevěry apod. Možná, že je Vám tato situace něčím blízká, možná také ne. Jiná situace je v případě, že člověk bývá i díky svým zkušenostem důvěřivější a neregistruje některé signály, které svědčí spíše proti jejich vztahu. Nebo si opakovaně volí partnery, kdy ve vztazích díky velké řadě souvislostí dochází k opakování tématu žárlivost. Vztahových kontextů, ve kterých se objevuje téma žárlivost, je velmi mnoho.

Téma žárlivost má blízko k tématu důvěra a rovněž k tématu sebedůvěra. Tato témata jsou "velká" a bývá užitečné, aby byla zpracovávána v terapeutickém kontextu. Bylo by dobré zvážit možnost terapie právě z důvodu zpracování svých vlastních témat, která se k tématu žárlivost mohou vztahovat.

Na Vaší cestě Vám přeji jen dobré.

Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.