Dobrý den, moc tě trápí vztah s mou dcerou (20m). Nikdy se moc nechtěla chovat ani nosit, nepokládala si na mě hlavu. Poprvé si hlavu položila na babičku, se kterou ale nejsme moc v kontaktu (to jí bylo 11m), hrozně mě to šokovalo. Dcera se nikdy nijak zvlášť mojí přítomnosti nedožadovala, přitom ale jsem s ní téměř pořád sama, babičky jsou daleko a manžel dost pracoval. V roce cca měla separační úzkost, která ale po 2m přešla a potom mě spíš tak lehce preferovala před manželem. Manžel chodí každý večer uspávat, vymohl si to a chce to dělat. Dcera občas pofňukávala, že chce ke mě, ale jak zavřeli dveře do pokojíčku, byl klid. Před 2m jsem poprvé od dcery odjet na 1,5 dne do nemocnice. Manžel tam za mnou s dcerou byly a ona ke mě vůbec nechtěla, křičela, že chce k tatínkovi. Když jsem se vrátila, odmítala jít od tatínka, vše musel dělat on, vůbec jsem se k ní nesměla přiblížit. Po měsíci se situace vrátila zpět, lehce preferovala mě. Jenže teď už týden trvá to, že když jí něco nechci dovolit, napomínám (slovně, dceru netrestám fyzicky, max. zvýším hlas, ale toho je jak šafránu), začne se propadat do větší a větší hysterie a volá tatínka. Jsem z toho hrozně nešťastná. Snažím se, abychom měly co nejlepší vztah, ale mám pocit, že nedokážu s dcerou ten pravý vztah vytvořit. O mazlení nestojí vůbec. Když se praští, snažím se jí vzít do náruče, ale vydrží tam tak 3 vteřiny, začne křičet "dolů" a brečí, chodí po bytě a nenechá se vůbec utěšit, nechce hladit, ruce mi oddělává. Poraďte mi prosím.
Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz, zároveň se omlouvám za opožděné reagování. Byla jsem dlouhodobě mimo online poradnu.
Období, ve kterém se Vaše dcera nachází, je obddobí vzdoru, která je dosti zátěžové pro rodiče. Dítě se staví do pozice odporu vůči výchovným omezením zvenčí ( výchovným zásahům ). Zde je podstatné, jakým způsobem oba rodiče přistupují k těmto projevům, zda jeden povolí, druhý zamítne. Bývá dobré, když se dohodnou na sjednoceném přístupu a "ustojí" reagování dítěte ( mnohdy jeden z rodičů nechce slyšet reagování dítěte, které ho může dráždit a povolí ). Zároveň je potřeba situace oddělovat – tedy neměřit vše stejně, někdy dojít k dohodě, nalézat s dítětem způsob cesty. Pojmenovávat své emoce, jak se cítíte, popisovat to, co vidíte, že dělá dítě. Jistě je to dosti vyčerpávají a náročné. Výchova dětí je proces, který se stále učíme, na této cestě se setkáváme se svými nejistotami, pochybnostmi, s tím, co si vnášíme do výchovy, jaká máme očekávání, jaká je naše role rodiče atd. Je jistě namístě o těchto otázkách přemýšlet, snažit se pracovat se sebou sama, to nám napomáhá ve zvládání a učení se být rodičem. Mnohdy bývá rodičům nápomocná literatura o výchově dítěte, která je dostupná na trhu.
Bylo by vhodné, abyste zvážila možnost terapeutické konzultace, kde byl prostor na Vaše téma, neboť mejl nemůže obsáhnout celý kontext, který se Váže k situacím, které popisujete a které je potřeba zjistit rozhovorem.
Na Vaší cestě Vám přeji jen dobré.
Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová Oldřichova 49 128 00 Praha 2 Tel.: +420 603 420 799 E-mail: mirkapesl@seznam.cz Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz |
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o. |