Psychologická poradna online

Úmyslné počůrávání ve 4 letech

Katka (02. 04. 2014)

Vážená paní doktorko, obracíme se na Vás s prosbou o radu. Naše nejstarší dcera se úmyslně počůrává a my nevíme, co s tím. Bydlíme už skoro dva roky v novém městě, v bytě se zahrádkou. Máme tři děti: 4,5 r., 2,5 r. a 7 m. Od září chodí do školky, chodí ráda, je v kolektivu skoro nejmladší ve střední třídě, ale paní učitelka říká, že je schopná a v lecčems předhání i starší děti. Od té doby, co se naučila chodit na záchod sama, má neustále "nehody". Ale s nástupem do školky se to začalo stávat častěji. Počůrává se i ve školce, někdy 2 x denně, někdy celý týden ne. Ale doma skoro neustále. Začalo to odobím, kdy říkala, že si "učůrla". Ale poslední dobou, je to víc, než neudržení moči. Důvod, proč se jí nechce chodit na záchod, je, že se jí potom nechtějí umývat ruce (sama to říká). Tak se raději počůrá. Už nám to ani nehlásí a jde se sama převléct a mokré dá na topení. Dneska jsem jí řekla, že si musí umýt ruce, i když se převléká, protože sahá na počůrané věci. Trvala jsem na tom, že se půjde umýt. Samozřejmě se vztekala. Také se stává, že se nechce jít vyčůrat před spaním, jako i dnes, snažím se naléhat, ale nenutit. Říkala, že nepůjde, přitom si trošku pustila do pyžamových kalhot i na gauč. Myslím, že to dělá schválně. Po tomto jsem s ní šla na záchod, ať dočůrá i zbytek a převlíct se, opět se vztekáním. Večer mezi 22.-23. h., než jdeme spát, s ní manžel nebo já jdeme ještě čůrat. Často už je počůraná. Někdy nevydrží do rána a v 6,30 už je podruhé počůraná. Někdy to zvládne celou noc. Mimochodem jsme asi před měsícem na radu p. uč. z MŠ byli u doktora se vzorkem moči, jestli není nemocná. Není. Dlouhou dobu jsem manželovi říkala, že to přejde, že to je jen období. Začínám o tom pochybovat a myslím, že někdy to i dělá schválně. Manžel si myslí, že bychom jí za to měli potrestat. Váháme, co s tím, je to dost citlivá věc. Jsme bezradní. Prosím, napište nám svůj názor na věc. Předem moc děkujeme, že si na nás najdete chvilku. Srdečně zdravíme ze Šumperka.

RE: Úmyslné počůrávání ve 4 letech

Mgr. Miroslava Pešlová (05. 04. 2014)

 

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Dovedu si představit, že si děláte starosti, zda je vše v pořádku a že hledáte způsob, jak situaci co nejdříve upravit.

Nepíšete, jak dlouho se denní "učurávání" celkově vyskytuje. Je však pravdou, že se v posledním období Vašeho života vyskytla řada změn: přestěhování, nový sourozenec, nástup do školky. Tato celá řada změn působí na dětskou psychiku, která změnu musí zaintegrovat do svého života. Změna je pro každé dítě náročná, neboť vede k adaptaci na nové podmínky a u každého dítěte adaptace trvá jinou dobu. Malé dítě nedokáže reflektovaně hovořit o svém prožívání ( např.:"když se narodil můj třetí sourozenec, mají na mě rodiče méně času a to mě trápí" ), tomu se učí; malé dítě často změnu – zátěžovou situaci vyjadřuje tělesně. Dítě tak nekoná vědomě, ale je to jeho způsob "zpracování" situace. Bylo by nežádoucí, když by rodiče ve snaze situaci upravit, dítěti "vysvětlili", že se např. změny stávají, že si zvykne apod. A to právě vzhledem k tomu, že dítě tak reaguje na nevědomé úrovni a k úpravě je potřeba zážitkových aktivit a dohoda s terapeutem, o čemž budu psát níže.

Vaše situace vyžaduje rozhovor s Vámi i s dcerou, a to nejlépe v prostoru rodinné terapie, která má v rámci terapie s "učuráváním" dobrou zkušenost. Poohlédněte se po rodinném terapeutovi ve Vašem okolí. Je totiž potřeba zjistit, jakým způsobem Vaše rodina funguje, jak máte záležitosti nastaveny, jak probíhá komunikace atd. Rozhodně netrestat.

Přeji Vám, aby se situace co nejdříve upravila. Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.