Psychologická poradna online

strach z odmítnutí

anonym (24. 05. 2014)

Dobrý den, je mi 17 let a mám strach z odmítnutí. Můj problém je v tom, že jsem na půl Rom. Vadí mi můj vzhled, že mě lidé soudí jen kvůli tomu, jak vypadám. Mám dobrou školu,daří se mi tam, mám přátele, kteří mě mají rádi. S narážkami na můj vzhled jsem se párkrát potkal a dělalo mi to veliké starosti. Vadí mi, že mě lidi odsoudí dřív, než mě poznají. Bojím se, že si nenajdu práci, nenajdu hodnou holku, že se celkově nebudu mít fajn. Neuplyne den, kdy na to nemyslím. Já vlastně nemůžu pochopit, proč jsou lidé tak zlí. Nikam moc nechodím, od nikoho nic nežádám protože se bojím odmítnutí. Já chci s každým vycházet, ale ne s každým to jde. Potřeboval bych hodit za hlavu to, jak se na mě lidé koukají. Na internetu jsem si hodně přečetl, že holka než aby chodila s Romem, tak bude sama, že jsem špína, zloděj atd. Přitom studuji policejní školu, mám fajn rodiče, kteří pracují, troufnu si i říci, že jsem víc Čech než někteří lidé, které potkávám. Zkrátka se bojím života, který mě čeká. Jak se s tím vyrovnat? Jak mám mít chuť do života a věřit si, snít o tom, jak budu mít hezký život, když mě lidé odsoudí jen kvůli tomu, že jsem trošku opálený. Nevím kam patřím. Potřeboval bych radu, jak se s tím vším vyrovnat, abych se každý den necítil, tak hrozně. Předem děkuji za jakoukoli odpověď.

RE: strach z odmítnutí

Mgr. Miroslava Pešlová (08. 06. 2014)

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Omlouvám se za opožděné reagování. Dovedu si představit, že je to někdy velmi těžké.

Určitě je pravdou, že sociální stereotypy silně ovlivňují postoje druhých. Sociální stereotyp představuje souhrn úsudků o sobnostních rysech nebo tělesných charakteristikách celé skupiny lidí; umožňuje rychlé zpracování a uložení informací za cenu jejich zkreslení. Výraznou roli hraje rovněž jinakost - odlišnost, která často může způsobovat, že se člověk obává toho, co nezná. A proto bývá někdy "jednodušší" odsoudit neznámé ( tento myšlenkový proces se lidé často neuvědomují ). Člověka poznáváme díky jeho chování a to nám umožňuje měnit své postoje. Díky tomu se můžeme učit nevyhodnocovat okamžité závěry. . Píšete, že studujete na škole, která Vás baví. A to je moc dobře, že tomu tak je, pravděpodobně se Vám na škole i daří a určitě zažíváte i dobrou zkušenost s učiteli.Je důležité, když člověk dělá něco, co dělá rád, pak se i dobře cítí a v jeho chování k okolí se projevuje zdravá sebedůvěra. Zde by bylo ještě namístě uvést, že by určitě bylo fajn, když byste měl nějaké záliby, sport, které by Vás naplňovaly. Dále píšete, že máte přátelé, kteří Vás mají rádi. Tedy zažíváte pozitivní zpětné vazby od druhých, kteří Vás mohli poznat. Tuto zkušenost jistě budete zažívat stále častěji. Píšete, že se obáváte odmítnutí, že zažíváte pocity, že nevíte, kam patříte a chcete se se svou odlišností vyrovnat. Myslím si, že cesta směrem k poznání, kam patřím, je přes přijetí původu.

Ještě zminka o internetu – jsou na něm k nalezení informace nosné, které je potřeba umět hledat, ale zároveň je naplněn informacemi pochybného původu. Dovedu si představit, že můžete být díky svým obavám citlivější k vnímání postojů druhých ( negativní sdělení na internetu ), což často mívá za následek, že se s tím člověk může ztotožnit ( zapomene na své dobré zkušenosti s ostatními a co vše zvládá a umí ) a může to vés i k vyhýbavému chování ( obavy z vycházení ven ).

Téma přijetí původu, přijetí odlišnosti – to jsou "velká" témata, pro která bývá vhodné využít kontext terapie.

Na Vaší cestě Vám přeji jen dobré.



Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.