Psychologická poradna online

Strach 12-tiletého

anonym (04. 02. 2014)

Dobrý den, můj 12-tiletý syn se bojí usínat a spát sám v místnosti a bojí se být sám doma i během dne.Pokud spí v místnosti s někým jiným (rodiče, kamarád) je to bez problémů. S usínáním měl problémy odjakživa,ve svém pokoji usnul jen, když měl otevřené dveře a viděl v druhé místnosti někoho dospělého, teď už ale neusne ani takto, chodí rovnou spát do ložnice rodičů.Před spaním vždy zkontroluje, jestli jsou zamčené dveře, zavřená okna, prohlíží dokonce i skříň, prostor pod postelí, někdy i strop. Pak se mě vždycky zeptá, jestli se v noci nikomu z nás nic nestane, jestli jsme doma jen my 4 (já, můj manžel,naše dcera a syn),dál se ptá, jestli všude všechno zhasl a vypnul (vodu,světlo) a jestli to vím určitě. Je to taková mantra, kterou opakuje každý večer. Když má být přes den sám doma,nebojí se jen,když hraje na počítači,kde je v online spojení s kamarády. A i tak se stává, že mi zatelefonuje a ptá se mě, jestli se doma zamkl, i když já jsem mimo byt a nemůžu to vědět. Stejně ale chce slyšet ujištění, že je všechno v pořádku. Tato situace trvá asi 3 měsíce a syn říkal, že se bojí, že někdo přijde a ublíží nám. Ptala jsem se ho, jestli se díval na nějaký horor nebo odkud jeho strach pramení a přiznal se, že se díval na nějaký film o zombíkách. Jestli je toto pravá příčina jeho strachu, nevím. Nejistý si je i v běžných věcech, jednou se mě třeba ptal, jestli si zavřel aktovku,která ležela před námi a oba jsme viděli,že zavřená je...Nebo jestli zavřel lednici, když oba stojíme u ní a vidíme, že zavřená je. Předem děkuji za radu a odpověď. Radka Zbíralová

RE: Strach 12-tiletého

Mgr. Miroslava Pešlová (05. 02. 2014)

Dobrý den,

děkuji za Vás dotaz. Dovedu si představit, že Vás situace se synem trápí.

Píšete, že usínal vždy při otevřených dveřích, došlo však ke změně v jeho chování. Změněná situace trvá 3 měsíce a projevuje se tím, že nechce usínat sám a spí v ložnici rodičů, objevilo se nejisté, obavné a kontrolní chování běžných věcí.

Pro zjištění, zda se u Vašeho syna objevuje stav reakční ( konkrétní událost kdekoliv – negativní zkušenost, škola, film atd.), nebo jde o projevy úzkostné poruchy, je potřeba komplexní psychologické vyšetření. Neboť je důležité zjistit co nejpřesnější informace o povaze strachu či úzkosti dítěte, a to jak z pohledu dítěte samého, tak z popisu jeho rodičů. Doporučuji Vám kontaktovat co nejdříve dětského klinického psychologa.

Přeji Vám, aby se vše brzy upravilo.

 Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.