Dobrý den, nacházím se pro mě v těžké situaci. Nyní jsem začla 3. trimestr a do 2 měsíců se navíc máme s přítelem stěhovat do nového domova, kde ale ještě není vše hotové. Mám z toho stěhování hrozný strach, i když vím, že je to pro nás dobré, ale prostě si nemůžu pomoc. V mém současném domě bydlím od mala, zažila jsem tu hodně zlých a smutných věcí, i tak mě to tu ale drží. Do toho pak bude porod, mimčo a já vůbec nevím, jak to psychicky zvládnu. Mám pocit, že místo, abych se snažila vidět vše pozitivně, tak se v tom spíš utápím, ve změnách vidím velké katastrofy. Navíc nyní začly opět pracovat i hormony a je to jak na houpačce, jednou je líp, pak zase o dost hůž, úzkosti z neznámého, jaký vztah budu mít k mimču (už máme 5-ti letou dcerku). Když to mám shrnout, tak mám nejvíc strach z mých pocitů,úzkosti, prostě ze mě, jak na vše budu reagovat a abych z toho neupadla do deprese, kterou jsem si minulý rok prošla. Moc děkuju za radu.
Dobrý večer,
děkuji za Váš dotaz. Dovedu si představit, že máte obavu ze změny, jak ji zvládnete. Vaše pocity, které se týkají situace stěhování jsou jistě značně ovlivněny větší citlivostí, která je umocněna Vašim těhotenstvím.
Narození dítěte představuje nejen stav značné radosti, ale zahrnuje i emoce opačné, ke kterým patří strach z této velké změny, obavy ze zvládnutí situace. Maminky často napadá otázka, jak se sžijí všichni dohramady, jak budou ostatní členové domácnosti, zejména starší sourozenci, reagovat na nového člena. Píšete, že si uvědomujete potřebnost přestěhování, popisujete vzpomínky na domácnost, ze které se máte odstěhovat, které se možná touto situací více aktivují, napadají Vás. Právě vzhledem k tomu, že ještě není vše hotovo – připraveno na přestěhování a ještě bude potřeba nějaká práce k tomu, než bude vše připraveno, je jistě na místě, že Vás napadají obavné stavy. Jednoduše pro to, že těhotná žena, která zažívá výkyvy nálad, situace změn podobného rázu snáší mnohem hůře. Zkrátka potřebuje klid. Samozřejmě dle možností situace. Rozumím Vašim obavným myšlenkám z blízké budoucnosti, které jsou velmi pravděpodobně nastartovány obavou ze změny. Jste už matkou a třebaže Vaše dcera už má 5 let, máte zkušenosti s narozením dítěte, vše si v potřebnou chvíli vybavíte, víte, co Vám pomáhalo ve zvládání situace, přesvědčila jste se, že jste vše potřebné zvládla. Vaše zkušenost je tím velmi cenným pro Vás, "oznamuje " Vám, že si poradíte. Nyní je potřeba, abyste se mohla soustředit a zaměřovat na aktivity a činnosti, ze kterých se můžete těšit. Např. připravujte svou dceru na sourozence, umožněte dceři, aby cítila pohyby, mluvte s ní o tom, jaké to bylo, když jste byla s ní těhotná, i s přítelem si najděte chvíle na prožívání těchto přípravných okamžiků. Když Vás napadnou stavy, které Vás zúzkostňují, řekněte si "stop, nebudu se stresovat, vše, co je potřeba zvládnu, zvládneme to, zase bude dobře".
V případě, že budete potřebovat, jistě se v budoucnosti můžete obrátit na terapeuta a využít možnosti terapeutické konzultace, která nabízí pro Vaše témata dostatečný prostor.
Na Vaší cestě Vám přeji jen dobré.
Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová Oldřichova 49 128 00 Praha 2 Tel.: +420 603 420 799 E-mail: mirkapesl@seznam.cz Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz |
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o. |