Psychologická poradna online

Řvoucí nadřízená

Hana (09. 05. 2014)

Dobrý den, jaký doporučujete přístup k nadřízené, která permanentně po nás všech v kanceláři vříská. Reaguje negativně na jakýkoli podnět, klasický pracovní problém obrátí v trestný čin. Nikdo ničemu nerozumí, pouze ona ví naprosto všechno, hystericky brání každý zákon, ať z daňové či personální oblasti a nesmírně bazíruje na jeho plnění. Hrdě tvrdí, že ona hraje roli té zlé, aby to ve firmě klapalo, ale prý ji to nevadí. Dle mého názoru pouze předstírá, že je takto spokojená. Kdysi se svěřila, že měla velmi přísnou a nepříjemnou babičku a snad i matku. Chápu, že kopíruje předlohu rodinných vztahů, ale jak se k ní chovat? Nechci jí dovolit, aby se s námi bavila jako s blbečky. Ostatní kolegyně z ní mají strach a raději mlčí. Myslím, že pokud bych jí oponovala, tím víc bych přilévala oleje do ohně. Co radíte? Jak na ni asertivně? Ať je to jak chce, nechci přijít o práci, je mi skoro 50, druhou bych hledala velmi těžce. Děkuji za radu.

RE: Řvoucí nadřízená

Mgr. Miroslava Pešlová (20. 05. 2014)

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Být v situaci, kterou popisujete, je jistě hodně náročné.

Ptáte se po způsobu, jak jednat s nadřízenou, která jedná směrem k podřízeným často negativně a uvádíte, že i nepřiměřeně.

V situaci, jak upřesnit všeobecnou kritiku na konkrétní ( dle Vašeho popisu ), otevřít komunikaci a zvládnout i manipulativní kritiku, se užívá technika negativního dotazování. Na kritiku reagujeme tak, že žádáme aktivně o specifičtější detaily kritiky ( jednotlivé oblasti práce), chování, projevů, a to klidně, hlavně bez ironie, provokace. Dáváme tím najevo, že kritiku nepovažujeme za důvod hněvu, ale vyjasnění. Někdy můžeme mít pocit, že jsme vmanipulovávání do něčeho, co nechceme, druhý se snaží u nás vyvolat pocity viny, které nás mohou donutit, abychom vyhověli. Pokud manipulaci vyhovíme, míváme na sebe i druhého vztek, právě i zde se doporučuje otevřenost, pomocí negativního dotazování se doptat, jak to druhý myslí. Obecně se doporučuje při kritic.chování nadřízeného vyslechnutí a poté se snažit jednak o vyjasnění kritiz. oblasti, co je pravdivé přiznat a vyjádřit vlastní pocity, následně sumarizace toho, co partner řekl s návrhem změny, opravy – dohody ( na trhu je značný počet dostupné literatury ).

Bývá jistě žádoucí asertivní vyjádření svého postoje a nepotlačování negativních emocí, neboť takto člověk podporuje vznik nejrůznějších obtíží často i psychosomatického charakteru.

Jistě by bylo vhodné zvážení terapeutické konzultace, kde by se mohla konkretizovat situace na jednotlivé elementy a díky ní se učit rozumět situaci a přemýšlet nad konkrétním chováním.

Na Vaší cestě Vám přeji jen dobré.



Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.