Psychologická poradna online

Rozchod

Eva (08. 05. 2014)

Dobrý den, ráda bych požádala o radu, jak se mám vyrovnat s životní situací, která mě potkala - minulý rok na jaře manžel zkrachoval a zůstaly jen dluhy. Rok už nemá práci ani žádnou vehementně nehledá. Na konci roku jsem mu přišla na nevěru a později zjistila, že je mi nevěrný už pět let a z toho tři roky tuto ženu vyloženě vydržuje. Máme spolu dvě děti ( 10 měsíců a 6 let staré). Nyní čekám na rozvod. Mým problémem je, že na vše pořád musím myslet, pořád se obviňuji, kde jsem udělala chybu,....všichni mi říkají, že jsem člověk, který je hodný a tohle si nezaslouží - pracuji, starám se o domácnost a děti a přesto dal manžel přednost ženě,která nepracuje, kouří, holduje alkoholu, drogám, podvádí ho se svým ex-přítelem,chová se k němu zle,vydírala ho, když se chtěl rozejít,....Není dne abych na to nemyslela, vůbec si neužívám dětí, jsem podrážděná, pláču, někdy bych chtěla aby se manžel vrátil, jindy jsem pevně rozhodnutá o tom, že po tomto vztah zpět navázat nejde,....už se v sobě nevyznám. Snažím se si dělat nové cíle - vymalovat byt, začít řídit - na chvíli mi to pomůže,ale potom mě zase přepadnou výše zmíněné myšlenky. Nevím, jak se jich zbavit. Děkuji za odpověď. S pozdravem E.

RE: Rozchod

Mgr. Miroslava Pešlová (20. 05. 2014)

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Dovedu si představit náročnost období, které zažíváte.

Píšete, že jste nyní v situaci, kdy bude probíhat rozvodové řízení. Dále píšete, že se snažíte se sebou pracovat, jste aktivní, stavíte si nové cíle. Aktivita pomáhá při zvládání dne určitou dobu, pak se dostavují myšlenky, kdy přemýšlíte, kde je příčina Vašich starostí, opakovaně se Vám vše vrací. Uvádíte, že se cítíte citlivější, nedaří se Vám tolik užívat si čas se svými dětmi, pozorujete podrážděnost a vnímáte ambivalentní prožívání ve vztahu k manželovi.

Při rozchodu partnerů dochází u obou v různých fázích střídání období, kdy někdy si uvědomují vliv přitažlivých sil ( dobré ve vztahu ), jindy převládají síly opačné, kdy jsou schopni se zaměřovat jen na negativní stránky. Prožívání těmto stavům odpovídá. Součástí prožívání jsou i naléhavé myšlenky, které se vrací. Člověk si situace představuje a opakovaně "probíhá" rozhovor v jeho myšlenkách; tyto myšlenky jsou ve Vaší situaci přirozené, jsou však velmi vyčerpávající, tak jako je zátěžové soustředit se na jiné potřebné záležitosti. Je velmi dobré, že se sebou aktivně pracujete, což lze určitě doporučit i dále. Co se týče zpracování celé situace – tedy práce s naléhavými myšlenkami, tématy, které se vztahují k této náročné situace a doprovázení tímto obdobím vůbec, bylo by vhodné, abyste zvážila možnost psychoterapie.

Na Vaší cestě Vám přeji jen dobré.Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.