Dobrý den, potřebuji poradit, jak už reagovat. Přítel nepochází z Brna, ale bydlí tu a bydlí tu i jeho bratr s rodinou. Chodíme spolu už 2,5 roku a až teď jsme se sesťehovali, protože jsme každý měli svůj byt. Já jsem svůj byt prodala a přítel má OB. Měl 1+1 a teď se nám podařilo vyměnit ho za 2+1. Jeho bratr má rodinu a 2 děti. Ten malý je pořád nemocný a potřebují hlídání, tak povolávají rodiče od bratra, kteří bydlí u Bruntálu. A vždy když rodiče dojeli, bydleli u přítele a on spal na zemi na matračce. Jak jsme začali spolu chodit,tak pak přespával u mne. Když jsme se seštěhovávali, tak jsme o tom mluvili, že si bydlení rodičů bude muset jeho bratr už řešit jinak při nemocech dětí. Jeho bratr má 2+1 byt. Teď přítel dostal sms, že koncem srpna nemají pro malého hlídání a že budou muset povolat rodiče. A problém je tu. Zase chce, aby bydleli u přítele teda teď u nás, protože teď skoro měsíc máme větší byt 2+1, ale obýváme jen jeden pokoj, ještě jsme nekoupili vybavení do druhého. Já s tím nesouhlasím, protože ustoupím jednou a budu muset pokaždé. Už jsme se aji kvůli tomu pohádali, že nemám jeho rodiče ráda a že on je chce taky vidět... Ale to není pravda, že je nemám ráda, ale chci, aby si jeho bratr zvykl na to, že pokud chce hlídání pro svoje děti, tak neudělá hotel u nás, ale bude muset to nějak řešit u sebe. A ještě ke všemu asi přítel nebude v té době doma, ale v lázních. Tak tady budeš s nimi sama, mne řekl. Tak jsem mu řekla, že ať zapomene. Jak přítelovi vysvětli, aby pořád nebyl uražený, že nechci vyhovět jeho bratrovi s ubytováním, že už teď bydlíme spolu a rozhodujeme o tom společně a že by se to nelíbilo žádné holce, kdyby tam měla vždy nastěhované jeho rodiče, kteří by hlídali děti od bratra. Jeho bratr to totiž bere automaticky. Doufám, že jsem správně popsala svůj problém, kterým se celkem trápím. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
děkuji za dotaz, zároveň se omlouvám za opožděné reagování. Byla jsem dlouhodobě mimo online poradnu.
Jistě je pro Vás situace, kterou zažíváte, velmi nepříjemná.
Když spolu začínají partneři žít, přináší si do svého vztahu modely chování z původní rodiny, svá očekávání, přání atd. V partnerském soužití ve společné domácnosti oba partneři zjišťují, kde se nachází hranice každého z nich – např. to, co jeden považuje za samozřejmé, druhý nepřijímá a učí se k sobě nacházet cestu formou dohod, kompromisů apod. Nalézání této cesty jistě není vždy lehké. Mnohdy je velká nesnáz v komunikaci, kdy např. jeden něco sděluje a druhý neslyší sdělované, ale význam, který si vnese do sdělovaného on sám ( co ho trápí ) a když pak reaguje na sdělené, nereaguje na konkrétně řečené a jeho odpověď představuje sdělení o zcela jiné záležitosti ( např. A: "Chutná ti polévka?" B ( myslí si, že se A ptá třeba proto, že s ním soutěží, kdo lépe vaří polévku a proto odpoví - "To je jediná polévka, kterou umíš vařit, já umím deset druhů"; kdyby B nevkládal svůj význam a "nemusel soupeřit" s A, mohla by odpověď znít např.:" Moc mi chutná").
V komunikaci se doporučuje druhému sdělit pochopení, emoci, kterou cítím a návrh, jakým způsobem se můžete zkusit domluvit. Např.:"Rozumím tomu, že chceš bratrovi vyjít vstříc, že mu chceš pomoci, když má starosti s hlídáním, vím, že je potřeba, aby rodiče někde přespávali, když se budou o děti starat. Ale nelíbí se mně, že se bratr s námi nedohodl, jak to bude dělat s přespáváním rodičů, chtěla bych, abychom se s ním mohli domluvit, jak by to mohlo jít... ."
Velmi párům pomáhá, když si mohou uvědomit svá očekávání a svou vzájemnou komunikaci prostřednictvím práce s odborníkem – terapie.
Na Vaší cestě Vám přeji jen dobré.
Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová Oldřichova 49 128 00 Praha 2 Tel.: +420 603 420 799 E-mail: mirkapesl@seznam.cz Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz |
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o. |