Dobrý den, ráda bych se zeptala na radu, ohledně rodinných problémů mé matky, otčíma a mladší sestry. Jde o to, že z nějakého důvodu (puberta sestry, přepracovanost rodičů, tvrdohlavost všech) mají doma dusno. Sestra (18 let) s nimi nemluví, ječí na ně, když se po ní cokoliv chce. Je věčně zalezlá u počítače. Začíná se to negativně projevovat i na jejím studiu. Má dojem, že rodiče jí nerozumí, ignorují, nebo se jí posmívají za to, jak se chová. Naproti tomu máma s otčímem: Oba jsou workoholici, přepracovaní. Navíc se starají o mojí nejmladší čtyř letou sestru. A minimálně otčím je tvrdohlavý. Mají dojem, že je sestra přehlíží, ignoruje, naprosto nerespektuje. Mají o ní i strach. Návyky, na které byli u mě zvyklí nefungují. Sestra o sobě nedává vědět, ani když je třeba přes noc pryč. Což já dělala v podstatě do doby, než jsem od rodičů odstěhovala. Každá hádka začne hloupostí (nevytřela podlahu po psech), na kterou ji upozorní. Sestra to automaticky bere jako útok. nastane obviňování, jekot, urážky a nakonec tichá domácnost. Tedy alespoň takhle to vidím z pohledu člověka, který tam do nedávna také bydlel. S rodiči jsem válčila, ale naši i já si myslíme, že do takových extrémů to nikdy nedošlo. Bohužel mám dojem, že chování mé sestry už je za hranicí "pubertálního výlevu hormonů". Přesto, že si s otčímem do puberty rozuměla daleko lépe než já, teď je situace úplně extrémně otočená. Přemýšlím, jestli k tomu ještě nepřispívám tím, že když přijedu domů, hodně s našima komunikuji a trávím čas s nejmladší sestrou. Jestli se ona necítí odstrčená. Tvrdí mi, že se snažila udělat vstřícný krok, ale neuspěla. To samé mi říkají i naši. Nemohu jim nijak pomoci, protože budou mít pocit, že jsem jen na jedné straně. Myslíte, že má smysl navrhnout jim nějakou rodinnou terapii? POkud by na to obě strany přistoupily, bylo by možné je najakým způsobem vést? Napadlo mne to, ale než je začnu přesvědčovat, chci vědět, zdali to má cenu. Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz. Vidím, že Váš trápí vztahy mezi Vašimi rodiči a sourozenci a že přemýšlíte, zda se na situaci svým chováním nepodílíte také, třebaže s nimi ve společné domácnosti již nežijete.
Často člověku odstup od situace (ve Vašem případě odstěhování) umožní, že může vztahy mezi blízkými pozorovat, snaží se jim více porozumět a rovněž se v některých situacích může vidět - jako Vy. Ptáte se sama sebe, zda tím, že trávíte čas u rodičů s nimi a s nejmladší sestrou, se může Vaše druhá sestra cítit odstrčená? Na to není jednoznačná odpověď, může se tak cítit, ale i nemusí. Vy máte jistě dobrou možnost při návštěvě rodičů se sestrou mluvit a pobýt s ní chvíli a o svůj čas se podělit se všemi. Dovedu si představit, že máte teď obtížnější pozici „někoho mezi“, kterému záleží na tom, aby to bylo v pořádku, který má na jedné straně pochopení pro sestru, poněvadž byl v obdobné situaci, na straně druhé vnímá výchovné těžkosti rodičů a při posuzování situace se zaobírá možnými souvislostmi neshod:mnoho práce, pravidla atd..
Ptáte se na rodinnou terapii? Uvažuji spolu s Vámi. Rodinná terapie by mohla být Vaší rodině jistě velmi nápomocná; možná, že prvním krokem směrem k ní by bylo setkání samotných rodičů s terapeutem. Velmi záleží na tom, jak moc je pro Vaše blízké situace zatěžující, aby se pro tento krok rozhodli. V případě, že by nikdo z Vaší rodiny o tuto formu pomoci zájem neměl, nabízí se možnost zvážení terapie u Vás, abyste se tomuto tématu v rámci terapeutického kontextu při práci se sebou sama mohla věnovat.
Přeji Vám jen dobré.
Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová Oldřichova 49 128 00 Praha 2 Tel.: +420 603 420 799 E-mail: mirkapesl@seznam.cz Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz |
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o. |