Psychologická poradna online

Přítelkyně Bipolární porucha

Martin (26. 07. 2014)

Dobrý den, moje přítelkyně má diagnostikovanou bipolární poruchu. Když má deprese bere prášky, jak se jí udělá líp okamžitě přestává. V mánii odmítá prášky. Jsme spolu 4,5 roku z toho asi 1,5 roku s diagnózou. Již předtím byla temperamentní a vznětlivá. Nyní je však vše umocněno, stavy vulgárních nadávek, nesmyslných názorů, řešení nesmyslných věcí (například, že jsem k polévce vytáhl 2 lžičky a ona absolutně nechápe proč a že jsem debil). Problém je v tom, že já to nezvládám. 1000x jí říkám přestaneme na sebe křičet a nadávat si. Pak koupím místo jahodové zmrzliny, malinovou a ona před lidmi začne řvát, že se na to může ... Na mě to má ten vliv, že už pak na ni řvu taky. Někdy mám 100 chutí jí lisknout. navíc potom, jsem nepříjemný i na kamarády a známe, klesá mi výkonnost v práci a nevím jak z toho ven. Mám pak také deprese (asi zatím, ale ne ty klinické). Má takový vztah budoucnost? Co můžu udělat pro zlepšení? Díky

RE: Přítelkyně Bipolární porucha

Mgr. Miroslava Pešlová (09. 09. 2014)

Dobrý den,



děkuji za Váš dotaz, zároveň se omlouvám za opoždné reagování. Byla jsem dlouhodobě mimo online poradnu.



Základním rysem bipolární afektivní poruchy je střídání fází, jak depresivních, tak manických po různě dlouhých intervalech zdraví ( remisích ). Základ terapie spočívá v psychofarmakoterapii. Bývá vhodné, když jsou příbuzní informování o projevech v jednotlivých fázích, u hlubších depresí není vhodné nutit, aby se vzchopil ( do činnosti ), teprve v období zlepšování se doporučuje mírná činnost. Záleží samozřejmě na konkrétní diagnóze. Při nedodržování léčbných doporučení ( psychiatrická ambulance ) dochází ke zhoršování kvality života, jeho zvládání. Bývá vhodné, když je psychofarmakoterapeutická léčba doplňována léčbou terapeutickou, kdy klient učí porozumět svým projevům a v rámci svých možností se sebou sama pracovat.



Bylo by vhodné, když byste s partnerkou mohl absolvovat koknzultaci v psychiatrickéo ambulanci, kde byste získal informace, které se týkají poruchy a doporučovaném chování v situaci ataky. Asi by bylo vhodné nastavit pravidla - je potřebné brát medikamenty, sdělit partnerce, že ji chcete poskytnout podporu, ale je potřeba, aby se léčila.



Na Vaší cestě Vám přeji jen dobré.



Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.