Psychologická poradna online

Orthorexie?

Jarda (17. 02. 2014)

Dobrý den! Rád bych Vás požádal o radu. Je tu už asi dva roky, co se moje manželka radikálně změnila jídelníček a přastala jíst maso. Ne že by jí vegetariánství nějak zaujalo po morální, nebo duchovní stránce. Prostě zjistila, že do sebe maso nedokáže dostat, jako by ho její tělo odmítalo. Postupně začala do svého jídelníčku zařazovat čím dál víc syrové stravy a zároveň snižovat její množství. Dnes její jídelníček vypadá většinou tak že si ráno v mixeru umixuje do hrnku nějakou zeleninu, k obědu si dá dva banány, a k večeři si většinou zase něco umixuje. Mezi tím si občas něco zobne, většinou zase nějakou zeleninu. Dost času tráví na internetu v různých diskuzích o alternativním stravování. Problém je v tom, že po cca dvou letech takové životosprávy má při zhruba 170 cm výšky kolem 50kg. Je pořád unavená, nemůže v noci spát, bolí ji nohy, svědí kůže, dělají se jí modřiny, je podrážděná a fyzicky slabá (máme dvouletého syna a prakticky jakoukoliv fyzickou manipulaci s ním skoro nezvládá). Přitom tvrdí, že jí nikdy nebylo líp a na každé upozornění, že se stravuje nevhodně reaguje podrážděně. Na internetu jsem našel termín Ortorexie jako jednu z poruch příjmu potravy, tak mne napadlo, že by se mohlo jednat o tuto poruchu. Na co bych se rád zeptal a poprosil Vás o radu: co mám dělat? Manželka stravování měnit nechce, podle ní je vše v pořádku a návštěvu psychologa nebo psychiatra odmítá. Můžu ji tedy nějak pomoci? Mám pohrozit rozvodem? Nebo mám počkat až se sesype a skončí v nemocnici? Za odpověď předem moc děkuji! Jarda

RE: Orthorexie?

Mgr. Miroslava Pešlová (18. 02. 2014)

Dobrý večer,

děkuji za Váš dotaz. Dovedu si představit, že si děláte starosti o svou ženu.

Popisujete, že situace změny ve stravování trvá dva roky, že se postupně mění směrem ke snižování množství stravy, k většímu zařazování syrové stravy a k intenzivnějšímu zaobírání se alternativní stravou. Dále píšete, že je zvýšeně unavená, má narušený spánek, bolesti nohou, je podrážděná, fyzicky slabá; pravděpodobně došlo ke značnému snížení váhy.

Situace jistě vyvolává obavy o zdravotní stav Vaší ženy, je potřeba jí věnovat pozornost i vzhledem k tomu, že se stává modelovým vzorem stravování pro Vaše dítě. Hrozbou ničemu nenapomůžete, spíše vyvoláte odpor. Popsal jste, že je žena podrážděná, pravděpodobně se to odráží na Vaší vzájemné komunikaci a na "atmosféře" napětí u Vás doma. Myslím si, že byste mohl zkusit navrhnout Vaší ženě, abyste spolu začali navštěvovat partnerskou terapii, poněvadž Vás trápí napětí ve Vašem vztahu, vnímáte, že se zhoršila komunikace mezi Vámi. Vlastně byste jí mohl poprosit, abyste spolu partnerskou terapii započali, poněvadž cítíte, že jí přestáváte rozumět, že se k ní nechováte tak, jako dříve a že s tím chcete něco dělat, a to nejen kvůli Vám, ale i kvůli Vašemu synovi.

Partnerská terapie nabízí prostor pro vzájemná sdělení, vyjasňování a porozumění, učení se komunikaci a zpracovávání potřebných témat.

Přeji Vám jen dobré na Vaší cestě.

 Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.