Psychologická poradna online

OCD

M (17. 06. 2014)

Dobrý den, myslím, že trpím obsedantně-kompulsivní poruchou-provádím různé rituály např. počítám čísla, prvně musím udělat to a potom až to atd. Svým způsobem jsem si na to zvykla a až tak mě to neomezuje. Vím, že je to kravina a hodně trapné, to co dělám, ale nemůžu si pomoci. Musím to udělat, protože když to neudělám, tak mě uvnitř něco šíleně tíží. Ale poslední dobou jsem začala mít vtíravé myšlenky a to mě trápí mnohem víc-vždy mě prostě napadne něco špatného aniž bych chtěla. A to mě moc trápí. Uleví se mi až když to řeknu svému příteli-odpoledne po práci. Do té doby si to pořád opakuji a uleví se mi až když mu to řeknu. On je pro mě největší oporou. Kolikrát si říkám, jak může se mnou být, když jsem takový magor. Zaslouží si někoho lepšího než jsem já. Ani jeden nevíme, proč mě to napadá, když nechci, aby mě to napadalo. Např. dnes mě napadlo, že může jeho syn chcípnout (nedávno se zjistilo, že má brouček možná poruchu autistického spektra). Já si o této poruše četla na netu a přitom mě takhle hrozná věc napadla. Nemyslela jsem to tak, malého miluji nadevše, beru ho jako vlastního. Vůbec nechápu proč mě takový myšlenky napadají. Nebo mě třeba napadlo, co kdybych se líbala s někým jiným než s přítelem? A odpovím si: nikdy! Prostě mě napadají věci, co nejsou pravda, co tak nemyslím a ani bych nikdy nic takového neudělala, ale hrozně mě to tíží. Přijde mi, že tím příteli ubližuju. Dnes jsem např. pomohla kolegovi v práci – zařídit pojištění a on odepsal: dík, máš u mě pusu a já si to pořád opakuju a dokud to neřeknu svému příteli, tak se mi neuleví. V práci mají chlapi takovýhle kecy a já mám pocit, že dělám něco špatně já. Proto musím o všem příteli říkat. Potřebuji mu o všem říkat, abych věděla, že jsem neudělala nic špatně, nic co by mu ublížilo. Když jsem chodila s bývalým, tak tomu jsem neměla takové potřeby o všem říkat, protože jsem ho tolik nemilovala. Proč mě pořád napadají špatné věci, které nechci, aby mě napadaly? Vždyť nic z toho není pravda: Přítele bych nikdy nepodvedla-miluji ho, o jeho synovi bych nikdy ve skutečnosti neřekla ať chcípne-také ho miluji. Vůbec nevím, proč mě tohle napadá. Hrozně mě to přes den ubíjí a uleví se mi vždy až odpoledne, až to řeknu příteli. Přítel je pro mě neskutečná podpora-ví, že to nemyslím vážně, věří mi. I mi říkal, abych mu to třeba poslala mailem nebo SMSkou, ať mě to netíží celý den, ale nechci ho zatěžovat ještě v práci, kterou má moc náročnou. To raději vydržím do odpoledne a vše mu řeknu. Ale musím mu říkat úplně všechno, co mě napadlo + všechno co se stalo v práci s kolegama-např. kdo mi co řekl atd. Chudák má ze mě hlavu jak pátrací balón, ale mě se tím uleví. Nemohla bych žít dál, aniž bych mu všechno neřekla.

RE: OCD

Mgr. Miroslava Pešlová (25. 06. 2014)

 

Dobrý den,



děkuji za Váš dotaz. Musí být velmi náročné zažívat stavy, které popisujete. 



Obsedantně kompulzivní porucha patří mezi neurotické poruchy. Podstatným rysem jsou opakovně vyskytující obsedantní myšlenky nebo nutkavé akty. Vtíravé obsedantní myšlenky mohou mít formu nepříjemných nebo ohrožujících myšlenek, představ nebo nutkání k činu. Zahrnují řadu témat, ale nejčastěji se týkají násilí, ublížení sobě nebo druhým, strachu z nákazy, pochybností apod. Kompulzivní akty mívají často formu kontrolující apod. Člověk si uvědomuje nesmyslnost nutkavého chování, pokud se však kompulzím snaží odporovat, začne  pociťovat silné napětí a úzkost, jakmile je uskuteční, cítí pokles napětí a úzkosti, což je většinou důvodem k podlehnutí tomuto nutkání. Někdy člověk stále opakuje nutkavé akty – rituály, neboť věří, že rituál zabrání "katastrofě", nebo "trestu", rituální akt může představovat symbolický pokus nebezpečí odvrátit.Vtíravé myšlenky téměř vždy vyvolávají úzkost, neboť jsou často násilného charakteru, nebo jsou vnímány jako nesmyslené a obtěžující, člověk si často uvědomí, že jeho myšlenka je iracionální, ale není schopen si jí nevšímat nebo ji potlači. Často se nějaké myšlenky zalekne s obavou, že se "naplní". Obsedantně kompulzivní projevy se mohou rozšiřovat, stupňovat, být více naléhavější a mohou bránit a postupně zhoršovat zvládání běžného dne.  



Tyto stavy jsou pro člověka velmi zátěžové, neboť ho omezují v jeho životě, v možnosti plánovat si své aktivity a užívat je "svobodně". Často tyto stavy souvisí s životem člověka, s okolnostmi, které jsou pro něj zátěžové. Někdy si člověk obtíže, které mu vadí, nemusí uvědomovat, může i dlouho potlačovat nepříjemné a negativní emoce, které se pak mohou projevovat ve formě nejrůznějších obav, úzkostí.



Obsedantně kompulzivní porucha se léči farmakoterapeutickou cestou – bylo by vhodné, abyste kontaktovala psychiatrickou ambulanci, neboť medikaci předepisuje psychiatr, který rovněž posuzuje vhodnost medikace. Nezbytná je psychoterapie, která umožňuje právě uvědomění si souvislostí a okolností, které vedou a podporují stavy, které zažíváte. Píšete, že je Vám partner velkou oporou, což je moc dobře, dále píšete, že si uvědomujete, že Vaše myšlenky mohou být i pro něj náročné. Bylo by skutečně vhodné, abyste o svém prožívání mohla mluvit v bezpečném terapeutickém prostoru, neboť se může stát, že Vaše potřeby sdělení mohou převýšit možnosti partnera a že Váše stavy by mohly  být důvodem ke zhoršení Vašeho vztahu.



Na Vaší cestě Vám přeji jen dobré.



 



Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.