Dobrý den, před třemi roky jsem prodělala tři operace zhoubného nádoru tlustého střeva. Bohužel se mi střevo špatně zahojilo a udělala se mi tam píštěl,která způsobuje časté nadýmání a hromadění stolice ve střevech, navíc mi při kolonoskopii zjistil lekař, že střevo je trošku více zůžené takže má hodně pít a jíst spíše projímavá jídla,snažím kdž dostanu průjem tak většinou 3 až 4 hodiny běhám na etapy na wc, když průjem nemam tak chodím jako králík na etapy celý den a to pak znamená, že nemůžu nikam jet a zdržuji se poblíž WC, bojím se někam jet a stále na to myslím. Chtěla bych žít jako dříve ,ted ráno vstanu a pokud běhám na wc tak vím, že odpoledne bud moct jet na nákup nebo k lékaři apod. Nemúžu si nic dopředu plánovat. Jezdím pravidelně na kontrolz do voj. nemocnice do Střešovic , tam mi řekli, že se s tím musím naučit žit a je tam prý trochu psych. problém.Opravdu nevím jak dál,dost mě to ubíjí,je to pro moc důležité. Dostala jsem druhou šanci žít,jsem v pořádku, jsem za to vděčná a nechci to vzdát,nechci ráno vstát a přemýšlet zda se vyprázdním a budu moct jet do města, nebo za vnoučkem.......... Beru Elyseu 10 mg 1x denně. Prosím poradte , moc Vám děkuji předem s pozdravem Eva M.
Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz. Dovedu si představit, že procházíte obtížnou životní situací.
Píšete, že jste před 3 roky podstoupila opakovaně operaci tlustého střeva. Popisujete, že se Vám vytvořila píštěl, která způsobuje časté nadýmání a hromadění stolice ve střevech, dále, že je potřeba, abyste měla dostatečný přívod tekutin, stravu spíše projímavou.
Sdělujete, že jste velmi vděčná tomu, že jste v pořádku, hledáte svou životní cestu, ale je to náročný čas.
Cesta k začlenění - zaintegrování tělesné změny do svého života, ze které vyplývají jiné možnosti a se kterou souvisí určitá omezení, jistě potřebuje svůj čas. Každé tělesná změna ovlivňuje oblast emoční, oblast chování a reagování člověka; člověk může zažívat strach, úzkost, obavy, depresi, apatii, zlost, hněv. Člověk může zažívat pocit, že stále stojí na stejném místě, že se nemůže oprostit od toho, co bylo, stále srovnává s předchozím stavem. Člověku může na cestě zaintegrování změny do svého života velmi napomoci získávání potřebných informací, hledání dostupných forem pomoci, péče, podpory – skupinová setkávání osob s obdobnou zdravotní problematikou ( obrátit se na ošetřujícího lékaře ). Hledat a znovuobjevovat aktivity, které Vás těší a které můžete vykonávat ve stejné nebo pozměněné formě. Tedy aktivní přístup.
Odborná literatura popisuje fáze, kterými člověk prochází v situaci ztráty, zdravotního omezení, onemocnění. Zde je právě namístě, když člověk kontaktuje odbornou pomoc, aby s ním terapeut mohl procházet jednotlivé fáze jeho vlastní cesty. Terapie napomáhá člověku "poznat" příznak, obtíže, učit se s ním zacházet. Pracuje s postojem člověka k problému. Může pozitivně změnit Vaše osobnostní charakteristiky – "životní filozofii", chování, prožívání. Může napomáhat ke zmírnění pocitu utrpení, zvýšení pocitu pohody. Terapie podporuje přijetí omezení a objevení jiných možností.
Na Vaší cestě Vám přeji jen dobré.
Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová Oldřichova 49 128 00 Praha 2 Tel.: +420 603 420 799 E-mail: mirkapesl@seznam.cz Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz |
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o. |