Psychologická poradna online

Negativni mysleni a predstavy

Eliska (01. 07. 2014)

Dobry den,je mi 25, mam 6 mesicni dceru, ziji v zahranici.Uz od dcerinych 3,5 mesicu pracuji na polovicni uvazek kvuli financnim duvodum.S manzelem se stridame - kdyz je v praci on, ja se staram o dceru a obracene.Je to tedy vse pomerne hekticke.Jsme ale spolu stastni a radujeme se z nasi dcery.Zacalo me ale znepokojovat, ze si porad neco predstavuji.Uz nevim, kdy se mi myslenky zacaly objevovat - asi par mesicu nazpet.Predstavy jsou negativni a az absurdni, snazim se jich zbavit, ale samy prichazeji.Napriklad, 'Co by se stalo, kdybych prechazela s kocarkem ulici a zajelo nas auto?', 'Co kdyby mi ten nuz upadnul a zranil me?', 'Co kdyz xy zemre?' a porad takove nesmysly. Pristihla jsem se behem dne, ze jak jedna myslenka odesla, druha zase prisla. Rikala jsem si dlouho, ze to nic neni a ze jsem proste unavena...zacina se ale bat, zdali v tom neni neco vic. Rikam si,ze bych se mela nejak soustredit na pozitivni myslenky.Poradte prosim. Dekuji,E.

RE: Negativni mysleni a predstavy

Mgr. Miroslava Pešlová (15. 08. 2014)

Dobrý den,



děkuji za Váš dotaz, zároveň se omlouvám za opožděné reagování. Byla jsem dlouhodobě mimo online poradnu.



Období narození dítěte představuje velkou změnu v životě partnerů. Narozením dítěte se žena stává matkou, učí se pečovat o dítě, poznávat a rozumět potřebám dítěte, často se dostatečně nevyspí, mnohdy je vyčerpaná - roli matky se učíme. Náročnost péče "nového" a vyčerpanost s sebou může také přinášet otázky typu, zda péči zvládnu, zda jsem dobrá matka, rovněž i otázky týkající se obav o dítě, aby se mu nic nestalo. Mnohé ženy mohou v tomto období zažívat výraznější výkyvy nálad, případných propadů, které většinou postupně odezní. V případě, že se stavy nelepší, je potřeba kontaktovat lékaře, který zváží vhodnost farmakoterapeutické léčby.



Vaše situace je ještě náročnější tím, že již tak brzy pracujete. Sama píšete, že je "vše poměrně hektické".Možno by bylo vhodné, abyste zvážili Vaši situaci a pokusili se ji ( v rámci svých možností ) upravit tak, abyste mohla být doma se svou dcerou. Zároveň si doovedu si představit, že někdy takové možnosti nemusí být. Tedy zvolnit tempo (resp. zredukovat pracovní). Píšete, že žijete v zahraničí, nevím, zda jste již navázali vztahy a máte v místě bydliště přátelé. Jistě by bylo vhodné vztahy rozvíjet – jiné matky mou mít různé zkušenosti s péčí o dítě, se svými "začátky" mateřství ( možná i s obdobnými pocity ). Nevím, zda jste v kontaktu s rodinou, mnohdy mohou ženy v obdobné situaci zažívat samotu, odloučení. Jistě by bylo dobře pěstovat vztahy s rodinou, podporovat návštěvy, prarodiče představují cennou zkušenost předání mnoha hodnot (jistě jsou i sitiuace, kdy to není možné). Rovněž zakoupení literatury o výchově, které je dosti na trhu, bývá rodičům velmi nápomocné. Lze jistě využít i možnost terapeutické konzultace.



Na Vaší cestě Vám přeji jen dobré.





Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.