Psychologická poradna online

mama

anonym (14. 05. 2014)

Dobry den, obracim se na Vas s nazorem, uz nejak nevime co dale. Loni v lednu nam zemrel tata, mama to nese dost spatne, respektive ted uz rika, ze je to lepsi ... problem je v tom, ze 1 rok brala navic duchod. Z techto penez navic, vcetne jejiho platu nenasetrila ani korunu - bydli v rodin. baraku ted uz sama, se psem. Porad rika, ze nema penize a pritom utraci vice, nez my jako rodina (2 + 1 dite), tak to ma stejne i bracha. V prubehu minuleho roku mela uver, ten ji bracha zaplatil, z jejich penez a ze si pry uz zadny sjednavat nebude. Minuly tyden bratr zjistil, ze ma zase uver a vse vybrano (15 tisic). Jde o to, ze ona toho tolik nepotrebuje, nemusi nikoho zivit, ale lednici a vse kolem ma jako by brala miliony. My ji to nezavidime, ale jak prijde problem, tak co bude delat? Proda barak? O tom tedy uz mluvi, ze jeste tak 1-2 roky tady bude bydlet a pak ho proda. Kazdopadne za dobu, co je sama, zrusila 2 sporeni, aby mela penize ... vse utratila. Do toho mi prijde, ze docela hodne pije vino. V tydnu rika, ze nepije, ale v sobotu vypila 3 flasky .... je to normalni? Brachovi pak rika, ze nic nezvlada, ze je toho na baraku hodne a ze je porad unavena. Tak nejak se tim oba trapime, nemela by hledat pomoct nekde u zkuseneho odbornika? Jde nam o to, aby si nenapujcovala nekde dalsi penize a pak nemela na splaceni a piti ji take moc nepridava .... jen jeste pro informaci - se psem zachazi jako s deckem, doprava mu opravdu vice, nez si ziji i nekteri lide ... Nevim, zda jsem to sepsala zrozumitelne, ale budu rada za reakci ... ci radu, jak mame vubec s ni neco resit ....

RE: mama

Mgr. Miroslava Pešlová (24. 05. 2014)

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Dovedu si představit, že si děláte o maminku starosti.

Po smrti partnera nastává čas, který je potřebný proto, aby si druhý partner zvykl žít sám ( v případě, že nemá jiného partnera ), což patří k náročným vývojovým fázím života. Člověk se jednak musí vyrovnat se ztrátou druhého, jednak záležitosti, které spolu zařizovali dohromady, se musí naučit zvládat sám. Každá rodina má své vlastní zvyky, které vznikly společným soužitím, ty je potřeba postupně pozměňovat tak, aby je člověk mohl zařadit do života, kdy žije sám. Zde je určitě namístě pomoc dětí. Píšete, že maminka žije v domku, určitě by bylo vhodné navrhnout mamince pomoc v různých záležitostech a práci.Píšete, že si děláte starosti s tím, že maminka má potíže hospodařit s financemi. Nevím, zda ještě za společného soužití s Vašim tatínkem byl tatínek ten, kdo řídil domácí rozpočet. I tato oblast spadá do zvládnutí života bez partnera, člověk se jí musí učit. Píšete, že maminka nadužívá alkohol. Nevím, zda tomu tak bylo, i když žil ještě tatínek, vzhledem k tomu, že uvádíte, že maminka špatně nese smrt manžela, je možné, že tímto způsobem reaguje na úmrtí muže.

Určitě by bylo vhodné, abyste mamince doporučili možnost zvážení terapie. Nejen v rámci provázení tímto náročným obdobím, ale rovněž i k naučení se zvládání běžného dne; práce s tématem financí, alkohol. Někdy jako motivace k terapii může pomoci, když s maminkou příjde i dcera ( syn ).

Na Vaší cestě Vám přeji jen dobré.

Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.