Psychologická poradna online

Má můj syn ADHD?

anonym (04. 03. 2014)

Dobrý den,mam 3 letého syna a mam pocit ze zacina byt nezvladatelny.Nejdrive jsem si myslela ze asi bude hyperaktivni ale po spouste clanku co jsem si precetla o ADHD se zacinam obavat jestli to nebude nas pripad.Jelikoz spousty priznaku ktere byli uvedeny by odpovidaly chovani meho syna.Dominikovi jsou 3 roky ale mam pocit posledni pul rok ze se zhorsuje,skoro vubec neni schopny uposlechnout a pokud ano tak za par minut to udela zas,kdyz na neco reknu ne zacne se vztekat a rvat aniz by mel duvod jen proto ze neni po jeho,nekdy mi prijde ze dela naschvaly,presne to co vi ze nema delat a ze me rozciluje tak to dela neustale,jen tak kdyz prochazi rozhazuje veci,stahne pri chuzi treba ubrus,do neveho kopne,nici veci,leze mi po nabytku,po vyskach,je zakernej na svou starsi sestru,neposedi.Neustale je v pohybu,stale ho musim napominat ale ani tak neuposlechne a nebo jen na par minut.pak jako by na to zapomel.denne ho napominam za ty same veci,stale a stale dokola. nedokaze se zabavit,kdyz mu neco nejde hned zacne brecet.a to nasleduje agresivnim chovanim vuci starsi sestre,nebo na ni rve,nadava pokud se neschodnou.Vim ze vetsina muze byt sourozenecka rivalita ale chtela bych mit jistotu.Uvedla jsem vetsinu dulezitych poznatku z jeho chovani ktere by odpovidalo priznakum ADHD. ale chtela bych odbornou odpoved abych tedy vedela jesti zajit k lekari ci nikoliv. dekuji moc za odpoved.

RE: Má můj syn ADHD?

Mgr. Miroslava Pešlová (05. 03. 2014)

Dobrý večer,

děkuji Vám za dotaz. Dovedu si představit náročnost Vaší situace.

Syndrom ADHD – porucha pozornosti s hyperaktivitou. Porucha pozornosti: pro děti trpící poruchou pozornosti je jakákoliv činnost, která vyžaduje déledobé soustředění a vytrvalost, velmi obtížná, a proto mají tendenci se jim vyhýbat. Nejde o projev lajdáctví, ale o obrannou reakci v situaci subjektivně nadměrné zátěže. Dalším projevem ADHD je impulzivita – děti přerušují jiné, skáčou jim do řeči, nedovedou počkat, až na ně příjde řada. Hyperaktivita se projevuje nadměrným nutkáním k pohybu, k aktivitě, která je naúčelná až nesmyslná, a dítě ji nedokáže nijak tlumit a ovládat. Syndrom ADHD bývá diagnostikován v předškolním věku.

Chování Vašeho syna, které popisujete, svědčí pro chování typické vývojovému období vzdoru, které začíná kolem 18. měsíce a vrcholí právě v období 3 let. Toto vývojové období bývá pro rodiče velmi obtížné, dítě se staví do pozice odporu vůči omezením zvenčí – tedy vůči výchovným zásahům. Toto chování se projevuje v menší či větší míře u všech dětí. Je to skutečně čas, který potřebuje velkou trpělivost ze strany rodičů a sjednocené výchovné přístupy obou rodičů. Bývá užitečné, když je den naplněn opakovanými činnostmi v přibližný čas ( v podobnou dobu jídlo, odpočinek, pobyt venku ) - tedy režim, dítě by mělo ( v případě zdraví ) chodit dopoledne, ale i odpoledne ven. Rovněž pomáhá popsání situace a uznání "emoce zlosti dítěte – její existence" : "vidím, že tě zlobí, že budeš končit s hraním, určitě by sis rád hrál, pojď já ti pomůžu uklízet, přišel čas jít ..( ven, koupat se )", u končení činnosti na dítě nespěchat, respektovat, že že si hraje a připravit je na blízký konec hry " za chvilku si dohraješ a půjdeme..". Někdy pomáhá nabízení volby " ulidíme nejdříve to, nebo to ". Rovněž píšete, že když mu něco nejde, začne plakat – dítě ve věku Vašeho syna neumí jinak reagovat na to, když se mu nedaří, neumí popsat slovně nazlobenost z nezdaru, ale reaguje pláčem, vztekem. Opět je dobré popsat to, co vidíte: "vidím, že se ti nepodařilo ... a že se zlobíš, pojď zkusíme to spolu, to se stává, mi se také nedaří všechno hned". Velmi nápomocná bývá dostupná literatura o živějších dětech, která rodiče posiluje ve zvládání péče. Nepíšete nic o rodinné situaci, např. zda ve Vaší domácnosti nedošlo ke změnám, jestli např. nezažíváte náročnější čas v rodině, píši to proto, poněvadž "klima rodiny" se přenáší na dítě, které pak může reatovat nespokojeností, vztekem. Nepíšete, jak vůči chování zasahujete, jak reaguje tatínek, co jste zjistili, že Vám pomáhá, jak jednotlivé situace řešíte – výchovný postoj rodičů je zde velmi podstatný.

Píšete, že byste potřebovala mít jistotu. Tu Vám v rámci online poradny dát nemohu, neboť jeden mejl je velmi málo pro diagnostické zhodnocení dítěte. V případě, že by se projevy spíše ještě zhoršovaly, kontaktuje dětského klinického psychologa.

Na Vaší cestě Vám přeji mnoho dobrého.





Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.