Psychologická poradna online

Jsem zlý člověk?

anonym (02. 06. 2014)

Dobrý den, moc ráda bych Vás poprosila o Váš názor nebo radu. Momentálně se hrozně trápím svými pocity, které nyní prožívám. Za poslední 3 roky nám umíralo nebo umřelo několik členů rodiny.Namísto dovolené jezdíme pouze po ústavech nebo nemocnicích. Jsem z toho strašně unavená stále vidět své blízké tak fyzicky sešlé. Nyní je to další člen rodiny, a to moje maminka.Prodělala těžký infarkt a zjstili jí, že má metastázy snad úplně všude.Cítím se tak vyčerpaná a jako když mám na ramenou asi 100 000 kg tíhy. Jenže mě poslední dobou pořád zákeřně napadá, že bych chtěla, aby to všechno už skončilo. Myslím na to, každý den. Tyto myšlenky na to, že chci mít už pokoj i za cenu úmrtí dalšího člena rodiny mě hrozně trápí. Jsem tak unavená, že ty pocity ani neumím už rozklíčovat, jestli chci mít jen klid pro sebe a pár let být bez nemocnic, nebo jestli opravdu mamince přeji to nejhorší. Pořád myslím na to, že ji nemám dost ráda a trápím se tím víc. Poté mě začnou užírat strachy i o sebe, že z tolika strestu a tolik dlouholetého mě rakovina čeká také a - je to jako začarovaný kruh. Jsem opravdu zlý člověk, nebo jsou tyto pocity normální? Děkuji moc předem za odpověď. EK

RE: Jsem zlý člověk?

Mgr. Miroslava Pešlová (08. 06. 2014)

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Dovedu si představit, že zažíváte náročné stavy.

Je zcela přirozené, že člověk zažívá pozitivní a negativní emoce. Zvládání náročných životních okolností, ke kterým úmrtí blízkého patří, s sebou negativní emoce přináší. Člověk v situaci nemoci, terminálního stádia nemocného dochází do nemocnice; pak zažívá situaci pohřbu. Toto chování patří k životu člověku, ale je těžké zvládat ho. Najednou si může uvědomovat, a to často až v alarmující situaci hrozby zhroucení vlastního těla, že už chce mít klid, že už chce, aby to skončilo. Pak se může zaleknout svých myšlenek, svého přání klidu, že to vypovídá o jeho vztahu k nemocnému. To však hovoří pouze o vyčerpanosti člověka a o tom, že potřebuje sám načerpat sílu, aby mohl vydávat a provázet druhé těžkým obdobím. Je lidské cítít vyčerpanost, zlost, smutek, vztek.

Bylo by dobré, abyste zvážila možnost terapie, kde by byl prostor pro sdílení Vašich pocitů a obav, které Vás provází. Zároveň by zde byl prostor pro znovuobjevení svých zdrojů, které jsou potřeba ke zvládání těžkostí. Aby Vás v tomto období, které je velmi náročné, mohl doprovázet terapuet.

Na Vaší cestě Vám přeji jen dobré.

Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.