Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat, jestli je semnou všechno v pořádku.Je mi 17 let a jsem flegmatik.Do svích 15 let jsem se bavil se spoustou lidí, ikdyž nikdy jsem svoje emoce nevyjadřoval moc najevo, ale i přesto mě přijmuli(možná) do jejich společnosti.Bavil jsem se snimi každý den a nebyl den, kdy bych se doma nudil a chtěl jít za kamarádama ven.Poté okolo 16 roku jsem se začal mezi ními cítit špatně, jelikož jsem se nedokázal příliš zapojit do diskuzí a už vůbec ne nějákou diskuzi otevřít.Důsledek toho bylo, že jsem se snima přestal bavit a potom jsem se už neměl skoro ským bavit, tak jsem ven moc nechodil a nyní je situace taková, že mě nebaví bejt sněkym venku a tak tu potřebu ani nemám..Většinu času trávim doma a když jdu ven, většinou si ten večer řikám, jak jsem zklamanej, že toje nuda a že doma bych ten čas(třeba na počítači) využil lépe...Moc toho nenapovídám, protože moc zážitků nemám, když venku tolik času netrávím...Je to v pořádku?
Dobrý večer,
děkuji za Váš dotaz. Píšete, že Vám dělá starost změna, kterou procházíte.
Jste ve věku, kdy člověk hledá to své, zjišťuje, co se mu líbí, kam směřuje. Je přirozené, že se člověk mění a některé aktivity ho baví určitý čas. Píšete, že už Vás tolik nenaplňuje být s kamarády venku, že se někdy přinutíte a pak toho litujete. Píšete, že jste své emoce nikdy nevyjadřoval moc najevo. Když jste se nevyjadřoval, nevím, zda jste se cítil sám sebou, nebo jste se bál projevit, styděl, že by se Vám např. ostatní mohli smát atd. Otázka je, co Vás bavilo na tom, když jste byl s nimi? Zda to, že jste ve skupině ostatních, kterých jste si možná z nějakých důvodů cenil, nebo pro to, že aktivita, kterou jste společně dělali, se Vám líbila. Možná, že jste k některým odpovědím došel, a to vedlo ke změně ve Vašem chování. Nepíšete, zda jsou činnosti, které Vás baví, zda např. v rámci svých koníčků se setkáváte s těmi, kteří mají obdobné zájmy, zda máte např. jednoho kamaráda, se kterým si rozumíte.
Nepíšete, zda studujete – případně, jak to zvládáte, jestli jsou změny ve zvládání běžného dne, jestli zažíváte nějaké změny v prožívání, jestli máte narušený spánek, zhoršenou pozornost, zvýšenou zlostnost. V případě, že by se objevily změny ve Výše uvedeném, bylo by dobré kontaktovat odborníka.
Přeji Vám mnoho dobrého na Vaší cestě.
Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová Oldřichova 49 128 00 Praha 2 Tel.: +420 603 420 799 E-mail: mirkapesl@seznam.cz Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz |
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o. |