Psychologická poradna online

Egomaniak

anonym (25. 03. 2014)

Dobrý den, přítel je egomaniak. Byť to o sobě ví, nedokáže to mnohdy udržet pod kontrolou. Je to pro celou rodinu psychicky dosti náročné. Bohužel ke specialistovi zajít nechce. Je nějaká možnost, např. cvičení apod., která by tyto projevy zmírnila? Psychickou podporu ode mne má neusálou. Děkuji moc za odpověď

RE: Egomaniak

Mgr. Miroslava Pešlová (26. 03. 2014)

 

Dobrý večer,

 

děkuji za Váš dotaz. Egomanie znamenající patologickou zaměřenost na sebe a své já, představuje ve vztahu značnou zátěž.

 

Nevím, jakým způsobem vzniklo označení "egomaniak" směrem k Vašemu partnerovi. Píšete, že to partner o sobě ví, že se mnohdy nedokáže udržet pod kontrolou – tedy jsou i situace, kdy se partnerovi daří vztahovat se k druhým a nezaměřuje se pouze na sebe. Jistě by bylo užitečné tyto situace podporovat. Neuvádíte konkrétní skutečnosti, ani to, jak Vy sama se ve Vašem vztahu cítíte. Určitě Vám na partnerovi záleží a máte o něj starost, chcete mu pomoci; otázka, která mě napadá, je, jak vlastně funguje vztah, (tedy, že je to jistě značně náročné ), kde jeden z partnerů je zaměřen výrazně pouze na sebe a potřeby druhého příliš nevnímá.

 


 Ptáte se, zda existuje např.cvičení, které by projevy egomanie zmírnilo. To, co může napomoci k uvědomění si svého chování a důsledku na jiné ( u Vašeho partnera ), a to zejména v situaci, kdy mi ostatní dávají zpětnou vazbu ( o mém chování ), je kontext terapeutická situace – skupinová psychoterapie. Další z možností je individuální psychoterapie. K rozhodnutí o zvolení možnosti terapie nelze druhého nutít, k tomuto rozhodnutí musí dojít člověk sám.


Na Vaší cestě Vám přeji jen dobré. 

 Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.