Psychologická poradna online

deprese ze ztráty psa

Hanka (15. 04. 2014)

Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně mamky (62 let), která trpí poslední dny depresí, úzkostí, lítostí.... Před pěti týdny se na naší zahradě objevila zatoulaná mladá fenka, na mamku se upnula a mamka se jí ujala. Bylo dohodnuto, že si fenku nechá, dokud jí nenajdeme nového vhodného majitele. Protože máme zvířata rádi, hledali jsme opravdu důkladně, aby majitel vyhovoval, aby šla fenka do dobrých rukou. Mamka celou dobu tvrdila, že si fenku nechat nechce. Před 2 lety jsme museli nechat uspat našeho labradora, který měl rakovinu. Od té doby mamka tvrdila, že by si na jiného psa nezvykla a že žádného nechce. Proto se toho držela i teď a pořád se ptala, jestli se někdo na inzerát ozval. Když už se majitelé našli, dvakrát se u nás stavili, aby se s fenou seznámili. Mamka z toho byla rozčarovaná, brečela a říkala, že si fenku asi nechá, ale nevěděla. Nakonec si fenku přece jenom vzali. A mamka od té doby je jak vyměněná, ale ve špatném slova smyslu. Nemluví, chodí ven na celý den, vrací se domů až za tmy, nechce být doma. Prý nebude komunikovat, dokud jí ta lítost nepřejde. A že se bude zvířatům vyhýbat, aby žádné nepotkala. Vůbec jsem nevěděla, že to tak prožívá. Byla nejdříve smířená s tím, že když se bude mít fena dobře, bude spokojenost. Ale ono to tak není. Mamka to cítí teď tak, že fenku zradila, že se v autě klepala a mamka ji klidně dala. Cítí to jako nejhorší hnusnou věc, kterou v životě provedla a prý si to nikdy neodpustí. Mám na tom taky vinu (dcera), protože jsem vůbec neviděla, co to s mamkou dělá, ona v autě brečela a říkala, že netušila, že to bude tak těžké loučení. A já ji neslyšela, nevnímala. A teď nevím, jak se dá mamce pomoct. Je opravdu jiná, zaseklá, nechce s nikým mluvit a o fence už vůbec ne. Zakázala mi to. Přitom fena má výborně a to byl cíl od začátku. Mamka si myslela, že si nezvykne na jiného psa a zjistila, že to jde. Ale až pozdě si to uvědomila a jak jsem psala, neposlouchala jsem ji v tu chvíli. Uvedla x důvodů proč psa nechce a ze dne na den to bylo jinak. V době, kdy se na fenku přijeli podívat. Mamka se užírá, dává si to za vinu, deptá se, myslím že se v tom smutku snad nějak vyžívá. Bojím se o ni, takhle se nikdy nechovala. Poradíte, prosím, co s ní máme dělat, jak ji můžeme pomoct? Děkuji Hanka

RE: deprese ze ztráty psa

Mgr. Miroslava Pešlová (24. 04. 2014)

Dobrý večer,

děkuji za Váš dotaz. Dovedu si představit, že Vaší mamince není dobře v této době.

Píšete, že Vaše maminka zažívá smutné období, které se vztahuje k odchodu psa, který byl ve Vaší domácnosti na přechodnou dobu, dále uvádíte, že jste před 2 roky museli uspat psa, který byl nemocný. Popisujete, že Vaše maminka tehdy dalšího psa odmítla. Možná, že "ztráta" nynější fenky vyvolala u Vaší maminky téma ztráty Vašeho psa, které nebylo zpracované. Také je možné, že Vaší maminku něco trápilo a situace s fenkou trápení "spustila". Nepíšete, jak reagovala, když byl Váš pes uspán. Nevím, zda Vaše maminka pracuje, má nějakou aktivitu, činnosti , které ji těší. Zda může zažívat pocit užitečnosti, smysluplnosti, zda nezažívá pocit samoty. Jestli má přátelé. Bylo by dobré vědět, co mamince pomáhalo překonat tehdejší období. Píšete, že maminka nechce o fence mluvit, možná však jsou situace, okamžiky, kdy mluvit chce. Asi by nebylo dobré na ni tlačit, spíše být poblíž a podporovat témata k rozhovoru o přítomnosti ( co dělala přes den ), rovněž mluvit o sobě.

Skutečnost může být i taková, jak jsem uvedla, že nynější prožívání Vaší maminky "spuštěné" situací fenky, vypovídá o delším trápení. Jistě by bylo namístě, když by Vaše maminka zvážila možnost terapeutické konzultace, kde by byl prostor pro "vyjasnění" tématu. Tím, že píšete za maminku, nemůžeme vědět, co se v ní odehrává a co by potřebovala. K volbě terapie se musí člověk rozhodnout, nemůže být donucen.

Přeji Vám a Vaší mamince jen dobré.

Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.