Psychologická poradna online

Co dál

Anonym (08. 06. 2014)

Dobry den. Od 15-ti let jsem se svým manželem. Manžele jsme 5 let, máme 5-ti letého syna. Od jeho narozeni šel nas vztah pomalu z kopce. Myslím, ze je to z me strany. Našla jsem si milence, nejdriv jsem odmítala, pak tomu podlehla a opravdu dost se zamilovala. Byli jsme spolu témeř kazdy den alespoň chvilku celkem 3,5 roku. Během te doby jsme se s milencem domluvili, ze takto to dal nejde a řekneme to...jenže...i on ma malé díte a ja to proste nedokázala. Bála jsem se zničit vztah, který mam 16 let. S milencem jsme si vycitali partnery, cas který s nimi travime, i ze s nimi spíme... Muj manžel je zarlivy a prokoukl to, ja mu to přiznala ( zdaleka ne všechno). Najednou začal chtít díte a tlačil na me dost. Řekla jsem příteli, ze bud tedy to rozsekneme, nebo budu mít další díte. Na to mi rekl, ze to je ultimátum a ze od zeny taky kvůli dítěti neodejde..a tak porad dokola. Otěhotněla jsem s manželem. Všichni jsou šťastní a mysli si, ze ja nejvic. Samozřejmě, ze díte chci a budu ho milovat..ale..uz jsem nedokázala žít dvojí život a vztah s milencem ukončila. Ted ale nevim co dal. Manžela uz nemiluju, mam ho rada, dela pro nas vse, ale ja nejsem šťastná. Nemam ani vidinu toho, ze to někdy bude lepsi. Jsem jak v bludnem kruhu. Mam pocit, ze jsem se zachovala správně..neznicila 2 rodiny, neudelala nikoho nestastnym..kromě sebe. Co mam delat, abych se z toho vymotala? Dekuji za odpověď.

RE: Co dál

Mgr. Miroslava Pešlová (18. 06. 2014)

Dobrý večer,



děkuji za Váš dotaz. Dovedu si představit, že zažíváte náročné období.



Narození dítěte představuje jednu z náročnějších etap manželského života. Partneři, kteří se stanou rodiči, musí narozené dítě "zaintegrovat" do svého života, což představuje nejen emoce velmi pozitivní, ale i negativní. Maminka se musí naladit na rytmus dítěte ( nevyspání ), je potřeba učit se rozumět "signálům" sdělení dítěte ( což bývá pro prvorodičku jistě náročné ), partneři již nemohou soustředit pozornost jen na sebe, ale je potřeba ji zaměřit na dítě, což přináší i změnu v rámci možností volného času, aktivit a zájmů. Není neobvyklé, že v tomto období změn a nutnosti přizpůsobení se, dochází k manželské krizi. Tato bývá někdy "řešena" navázáním jiného vztahu. Tím se však krize prohlubuje, neboť nejsou řešeny obtíže, které manželé zažívají, tyto nezmizí, ale jsou "rozšířeny" o obtíže, které provází mimomanželský vztah.



Manželům bývá velmi užitečná párová terapie, která může napomoci porozumění současných obtíží a podporuje hledání nových cest soužití ( někdy i života odděleného ). V případě, že partner odmítne, jistě je vhodné zvážit terapii individuální, která by měla napomoci porozumění "bludného kruhu" a uvědomění si svých potřeb, možností a zdrojů ve zvládání zátěžové situace.



Na Vaší cestě Vám přeji jen dobré.



 



Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.