Psychologická poradna online

Beznaděj

anonym (23. 04. 2014)

Dobrý den, než zajdu někam do poradny, chtěla bych vyzkoušet tuto online poradnu. Nevím čím začít. V roce 2007 mi zemřel dědeček s kterým jsem se nestihla rozloučit, odešel náhle...stále na něj myslím. Proto jsem šla v 15 letech na zdravotní školu abych neměla výčitky svědomí. Teď jsem na vysoké škole, na praxi v lednu před mýma očima zemřel pán. Byla jsem z toho dost mimo. Bojím se smrti a částečně tmy. Nevím, zda VŠ zvládnu. Kvůli tomu abych mohla na střední sedět sama v lavici, musela jsem navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu. Tam mi paní magistra řekla, že s těžkostmi dodělám střední školu s maturitou. No nakonec vysvědčení v druhém pololetí jsem měla nejlepší ze třídy. No pak mi řekla že nemám žádné sebevědomí. Jsem dost výbušná, co se týče mé rodiny. Mezi cizími lidmi jsem radši zticha a nechám si vše líbit. Bojím se že na VŠ nemám. Potřebuji se soustředit a na ubytovně, kde je 7 holek to nejde. Ještě jako malá jsem se narodila v 27. týdnu, byla mi diagnostikována LMD a hyperaktivita. Myslím si, že na to že jsem se narodila dříve, jsem celkem normální...no i když to musí posoudit ostatní. Mám přítele, druhým rokem. Teď mám s ním asi největší problémy. Pořád se s ním scházím a rozcházím. Nevím co je správné a přijde mi že každý má jiné sny a že to nejde dohromady. Jenže jakmile se rozejdeme (já dám podnět) tak mi začne chybět...je to zvyk nebo láska? Nevím co chci, mam chaos v hlavě. Ani nevím co tady na tom světě dělám. Asi bych si měla promluvit s někým v psychologické poradně, ale bojím se, že na mě budou pohlížet jako na blázna a nasadí nesmyslnou farmakologii...prosím o radu..děkuji mnohokrát. A.P.

RE: Beznaděj

Mgr. Miroslava Pešlová (01. 05. 2014)

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Dovedu si představit, že jestliže zažíváte pocit chaosu, zmatení v sobě sama, jistě můžete prožívat nejisté a náročné období.

Nevím, jak dlouho zažíváte pocit, že nevíte, co chcete a jak dlouho si kladete otázky podobného typu. Je docela možné, že toto přemýšlení mohla "spustit" událost úmrtí na Vaší praxi, která Vám připomněla vzpomínku na Vašeho dědečka, o které píšete, že je pro Vás stále velmi silná.

Píšete o svých pochybách ze zvládnutí studia, v září jste nastoupila na studium vysoké školy. Nástup na vysokou školu patří k velkým změnám, přináší s sebou mnohdy jiný způsob učení, studia, vyhledávání informací. Člověk potřebuje i čas, aby si navykl na jiný způsob bydlení. V případě, že nebydlí sám, je potřeba se dohodnout na určitých pravidlech, které se týkají společně užívaného prostoru ( spánek, jídlo v lednici, prostor na učení ) - potřebuje si najít svůj způsob uspořádání. Rovněž je však potřebné vědět, že situace společného bydlení je jiná a z ní vyplývají jiné možnosti. Píšete, že jste na střední škole seděla sama v lavici, jistě musí být pro Vás současná situace velkou změnou. Často se stává, že právě velká změna ( škola a její nároky ), se kterou jsou spojeny další změny ( bydlení, nové vztahy ), může v člověku vyvolávat nejistotu "z toho všeho nového." Popisujete, že před cizími lidmi si necháváte vše líbit. To musí být hodně náročné a vyčerpávající, když neprojevíte svůj nesouhlas, co si myslíte a jak např. přemýšlíte, jak se při konkrétní situaci s ostatními domluvit. Pak je jistě pravděpodobné, že ve Vás bude vztek v obdobných situacích spíše narůstat.

V situaci velkých změn a nároků člověk někdy "zapomíná", že řadu věcí zvládl; i Vy píšete, že jste na střední škole měla velmi dobré výsledky – tedy jste zvládla to, co jste chtěla. Jistě by bylo dobré v této náročné době "pěstovat" kontakty se svými blízkými, s rodiči. Rovněž mít i prostor na aktivity, které Vás těší.

Téma obavy ze smrti, otázky pochyb o sobě, nástup na školu ( změna ), zvládnutí učiva, komunikace a všechna ostatní představují témata pro terapeutický prostor, neboť mejlem nelze nahradit rozhovor a možnost pochopení souvislostí, co Vás vede k určitým myšlenkám, jaké jsou Vaše obavy, potřeby, jakým způsobem se sebou pracovat. Nastiňujete obavu z terapie, že by na Vás bylo pohlíženo jako na blázna. Zde je namístě sdělit, že Vaše témata jsou témata, která bývají častým obsahem terapeutického kontextu. Vhodnost farmakologické léčby posuzuje psychiatr.

Na Vaší cestě Vám přeji jen dobré.







Klinický psycholog Mgr. Miroslava Pešlová
Oldřichova 49
128 00 Praha 2

Tel.: +420 603 420 799
E-mail: mirkapesl@seznam.cz
 
Miroslava Pešlová - ZnamyLekar.cz
O MNĚ | SLUŽBY | CENÍK | PORADNA | ČASTÉ DOTAZY | BLOG | KONTAKT
Mapa stránek | © 2013 Vytvořilo 4WORKS Solutions s.r.o.